سرخط خبرها
خانه / اقتصادی / نگاهی به راهکارهای مشکلات معیشتی کارگران – پی جی آی فروم

نگاهی به راهکارهای مشکلات معیشتی کارگران – پی جی آی فروم

روزنامه قانون نوشت: مشکلات معیشتی کارگران همچون بسیاری دیگر از اقشار جامعه هر روز بیشتر می شود. گروه‌های زیادی از کارگران در تنگناهای معیشتی قرار دارند و این مساله زندگی شهری آن‌ها را از کیفیت انداخته است
دولتی‌ها باید قبول کنند اگر فشارهای اقتصادی بر مزدبگیران متوقف نشود، ممکن است گرفتاری‌های معیشتی، مردم را نسبت به همه مسائل بدبین و بی‌اعتقاد کند.مسئولان باید به‌جای آنکه از تریبون‌های رسمی برای ارائه آمار غیرواقعی استفاده کنند، باید برای سخن‌گفتن صادقانه با مردم استفاده کرده و از برنامه‌های واقعی خود، برای ترمیم درآمد خانواده‌های مزدبگیر سخن بگویند. البته اگر چنین برنامه‌هایی در دستور کار داشته باشند.

روزنامه قانون نوشت: مشکلات معیشتی کارگران همچون بسیاری دیگر از اقشار جامعه هر روز بیشتر می شود. گروه‌های زیادی از کارگران در تنگناهای معیشتی قرار دارند و این مساله زندگی شهری آن‌ها را از کیفیت انداخته است.

توفیقی با بیان اینکه در این سبد، هزینه‌ اقلام خوراکی بر مبنای شاخص‌ انیستیتو تغذیه وزارت بهداشت استخراج شده‌ بود، افزود: حتی به نرخ سال گذشته، خورد و خوراک یک خانوار متوسط بیش از ۸۰۰ هزار تومان در ماه هزینه دارد.مقایسه این عدد با خط فقرِ ابداعی مقامات دولتی، نشان می‌دهد که یا دولتی‌ها از مذاکرات شورای عالی کار بی‌اطلاع هستند یا برخلاف شعارهایی که می‌دهند، تمایلی ندارند برای جبران قدرت خرید از دست‌رفته مزدبگیران شاغل و بازنشسته گام موثری برداشته شود.این فعال کارگری ادامه داد: مگر نه آنکه همین مسئولان از برنامه‌های خود برای سوق‌ دادن جامعه به سمت رفاه بیشتر خبر داده‌اند؟

در این‌صورت با این ارقامی که به عنوان خط فقر اعلام می‌شود، چه کاری می‌توان انجام داد؟مسئولان بهتر است با واقعیت کنار بیایند و بپذیرند نتیجه سال‌ها سرکوب مزدی، باعث شده زندگی ۶۰ درصدِ مزدبگیرانِ شاغل و بازنشسته در حوالی خط فقر متوقف شود. حقیقت جز این نیست که برنامه‌های تورم‌زدایی چندان فایده نداشته بلکه باعث رکود اقتصادی نیز شده است.

پایین بودن سطح حقوق و دستمزد و قدرت کم خرید در کنار تاخیرهای چندین ماهه در پرداخت حقوق و مزایای بسیاری از واحدهای تولید و خدماتی مزید بر علت شده تا تحمل فشار زندگی سخت تر از همیشه شود. در این میان کارفرمایان نیز مشکلات عدیده‌ای را در تامین حقوق و مزایای کارگران دارند تا همه چیز دست به دست هم داده تا شرایط کارگری در ایران شرایط نامطلوبی شود.

آن‌ها با نادیده‌گرفتن تحقیقات منابع رسمی، مدعی‌ شده‌اند که خط فقر در حدود ۷۰۰ -۶۰۰ هزار تومان است.این فعال کارگری گفت: مسئولان دولتی هنوز حاضر نیستند گزارش‌های مرکز آمار ایران را به عنوان منبع معتبر به رسمیت بشناسند.حتی این قبیل ادعاها با صورتجلسه‌ سال گذشته شورای عالی کار منافات دارد. برای یادآوری مسئولان لازم است تکرار کنم که در جلسه یادشده که به‌ صورت سه‌جانبه و با حضور مسئولان دولتی برگزار شد، ارزش واقعی حداقل هزینه‌های زندگی یک خانوار متوسط، چیزی حدود دو میلیون و پانصدهزار تومان محاسبه و تایید شد.

کارشناسان و فعالان حوزه کار نیز راهکارهای مختلفی را برای خروج از مشکلات کارگری مطرح می کنند تا شاید دولت و دستگاه‌های دولتی با بهره‌گیری از آن‌ها، گره ای از مشکلات باز کنند.فرامرز توفیقی، فعال حوزه کارگری در این باره می‌گوید: تلاش دولتی‌ها برای پایین بردن خط فقر و نادیده گرفتن سرکوب مزدی، خلاف همه قوانین است و نمی‌توان با این شیوه‌ها، کارگران را از مطالبه‌گری بازداشت.گروهی از مقامات در هفته‌های گذشته سخنان نادرستی درباره وضعیت معیشتی جامعه مزدبگیران گفته‌اند.

درباره ی back120

همچنین ببینید

چانه زنی برای لیست یارانه بگیران در سال ۹۷ – پی جی آی فروم

خبرگزاری ایسنا: با افزوده شدن مبلغ پرداختی برای یارانه‌های نقدی از تعداد حذفی‌ها کم شد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *