سرخط خبرها
خانه / اجتماعی / خشکی دریاچه ارومیه ۱۰ استان را درگیر می کند – پی جی آی فروم

خشکی دریاچه ارومیه ۱۰ استان را درگیر می کند – پی جی آی فروم

یوناتن بت کلیا در روزنامه قانون نوشت: بی‌شک برای احیای این دریاچه باید ابتدا دید که چه عاملی زمینه‌ساز این بحران شده و سپس برنامه‌ریزی‌های لازم برای احیا را در دستورکار قرار داد
باید گفت که در بحث‌هایی که در نشست‌های وزیر جدید نیرو انجام شده به موضوع خشک‌شدن دریاچه ارومیه توجه ویژه‌ای شده و برنامه‌های راهبردی فراوانی برای احیای این دریاچه نمکی در دست اجراست.

یکی دیگر از عوامل بحرانی شدن وضعیت دریاچه نیز، بحث حفر چاه‌های عمیق زیرزمینی و استفاده بی رویه از آب دریاچه در کنار کمبود بارش‌ها بوده است.

عیسی کلانتری به عنوان رییس‌سازمان محیط‌زیست در نشستی که هفته قبل با نمایندگان استان‌ها داشت، بر این نکته تاکید کرد که احیای دریاچه ارومیه را به عنوان یکی از مهم‌ترین اهداف خود در نظر داشته باشند.

از طرفی نیز وزیر قبلی نیرو در کنار این نمایندگان هر آنچه را در توان داشته، برای احیای این دریاچه انجام داده ولی متاسفانه هنوز این موضوع به سرانجام خوبی نرسیده‌است.

یوناتن بت کلیا در روزنامه قانون نوشت: بی‌شک برای احیای این دریاچه باید ابتدا دید که چه عاملی زمینه‌ساز این بحران شده و سپس برنامه‌ریزی‌های لازم برای احیا را در دستورکار قرار داد.
فراموش نشود که در حال حاضر یکی از برنامه‌های دولت این است که نمایندگان حق استیضاح و بازخواست از وزرا و سایر مسئولان را داشته باشند.

بنابراین به نظر می‌رسد که در ابتدا باید الطاف‌الهی یا همان بارش برف و باران شامل حال این دریاچه شود و در کنار آن نیز دولت و مجلس در برنامه‌های راهبردی خود برای احیای این دریاچه تلاش کنند. به نظر من، یکی از راهکارهای مفید برای احیای دریاچه ارومیه استفاده از تکنولوژی ابرهای مصنوعی است.

پس به نظر می رسد که باید با نظارت بر کشاورزی این استان از حفر چاه‌های عمیق و غیرمجاز نیز جلوگیری کرد.

بر همین اساس اگر ضعفی در برنامه‌های کلانتری نیز وجود داشته باشد، بی‌شک مورد استیضاح نمایندگان مجلس قرار خواهد گرفت.

باید گفت که در حال حاضر این موضوع، یکی از دغدغه های اصلی نمایندگان استان‌های آذربایجان غربی و شرقی است و فشارهای فراوانی از سوی این مسئولان به دولت وارد می‌شود تا بحث احیای دریاچه در اولویت اقدامات دولتی باشد.

همان‌گونه که در بالا نیز به آن اشاره کردم، بیشتر این پیگیری‌ها از سوی نمایندگان شهر ارومیه است؛ بر همین اساس نمایندگان استان آذربایجان غربی در نشست‌های تخصصی با وزیر قبلی و جدید نیرو و حتی رییس‌جمهور، پیگیر این موضوع هستند.

اما باید گفت که با توجه به بارش‌های کم، این دریاچه در سالیان گذشته وارد فاز نابودی شده و اکنون در حال خشک شدن است.

یکی از مهم‌ترین برنامه‌هایی که در این زمینه مورد توجه قرار دارد، توجه به کانال‌کشی و ورود آب از نقاط مختلف به دریاچه ارومیه است.

به نظر من نمایندگان این استان‌ها باید با پیشنهاد طرح استفاده از ابرهای باران‌زا در مجلس، برای این کار، اقدام اساسی انجام دهند. مردم باید بدانند که همه دست به دست یکدیگر داده‌اند تا هر چه زودتر، مساله احیای دریاچه را نهایی کنند.

اگر دریاچه احیا نشود، شاید نزدیک به ۱۰ استان در کشور، درگیر مشکلات تنفسی و ریزگردهای ناشی از خشک شدن این دریاچه شوند.

اما هنوز اطلاعات فراوانی از برنامه‌های آقای کلانتری برای احیای دریاچه مشخص نشده و به نظر می رسد که بعد از اربعین با برگزاری نشست‌های ویژه بین نمایندگان استان‌ها از جزییات برنامه ایشان رونمایی خواهد شد.

بحث خشک شدن دریاچه ارومیه، سال‌های بسیاری دغدغه دولت و نمایندگان مجلس ‌شده‌است. در این میان بیش از همه نمایندگان استان آذربایجان غربی، تلاش‌های لازم را برای اعمال فشار به دولت برای احیای این سرمایه ملی انجام می دهند.

راهکارهایی که هم اکنون در کشورهای پیشرفته جهان در حال به کارگیری است و به نظر می رسد که اگر در ایران نیز توان دستیابی به این تکنولوژی فراهم شود، می‌توان به احیای دریاچه ارومیه بیشتر امیدوار بود.

درباره ی back120

همچنین ببینید

نینتندو «ماریو کارت» را به دنیای موبایل می آورد – دیجیاتو + آخرین آمار ثبت نامی‌های کنکور اعلام شد – پی جی آی فروم

نینتندو به تازگی از فرنچایز بعدی خود که راهش را به حوزه موبایل های هوشمند …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *