سرخط خبرها
خانه / گوناگون / تسخیر سفارت آمریکا در تهران – پی جی آی فروم

تسخیر سفارت آمریکا در تهران – پی جی آی فروم

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب: سیزدهم آبان ۱۳۵۸ صدها تن از راهپیمایان در خیابان طالقانی (تخت جمشید) پس از رسیدن به ساختمان سفارت آمریکا در این خیابان از جمعیت جدا و آن را محاصره کردند و در حالی که شعار می‌دادند؛ برخی از آنان در ورودی را گشودند و شماری دیگر با بالا رفتن از دیوار سفارت وارد آن شدند و کارکنان آمریکایی آن را به گروگان گرفتند
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب: سیزدهم آبان ۱۳۵۸ صدها تن از راهپیمایان در خیابان طالقانی (تخت جمشید) پس از رسیدن به ساختمان سفارت آمریکا در این خیابان از جمعیت جدا و آن را محاصره کردند و در حالی که شعار می‌دادند؛ برخی از آنان در ورودی را گشودند و شماری دیگر با بالا رفتن از دیوار سفارت وارد آن شدند و کارکنان آمریکایی آن را به گروگان گرفتند.
گروگان‌گیری در تاریخ ۳۰ دی ۱۳۵۹ (برابر با ۲۰ ژانویه ۱۹۸۱) با پذیرش قرارداد الجزایر از سوی دولت‌های ایران و آمریکا پایان یافت.

این گروه پس از تصرف سفارت، دستگیری کارکنان و نظامیان آمریکایی محافظ آن و جمع آوری اسناد موجود در بایگانی سفارت، خواهان استرداد شاه شدند که در یک بیمارستان در آمریکا بستری شده بود.

 از آن پس هر سال در سالروز تصرف سفارت آمریکا، گروهی انبوه از مردم در برابر ساختمان سفارت اجتماع می‌کنند و شعار ضد آمریکایی و ضد اسرائیلی می‌دهند و پرچم‌های دو کشور را آتش می‌زنند.

آنان خود را دانشجویان پیرو خط امام و سفارت آمریکا را لانه جاسوسی معرفی کردند و گفتند که تا دولت واشنگتن شاه را تحویل ندهد گروگان‌ها را رها نخواهند ساخت. این گروه همچنین گفتند که اسناد بایگانی های سفارت و حتی آن میزان از آنها را که با ماشین بریده شده‌اند جمع آوردی کرده و به صورت کتاب منتشر خواهند کرد تا وارد تاریخ شوند.

گروگان‌گیری آمریکایی‌ها که ۵۲ تن بودند ۴۴۴ روز طول کشید و از رویدادهای مهم ربع قرن آخر سده بیستم بشمار می‌رود.

 این عملیات و بدون درگیری مسلحانه ساعت ۳ بعد از ظهر آن روز و پس از رهاشدن کارکنان ایرانی و بیشتر مراجعان سفارت پایان یافت.

درباره ی back120

همچنین ببینید

عکس روز نشنال جئوگرافیک + – پی جی آی فروم

وبسایت کارناوال – زینب شیرازی: در بریتانیای بزرگ، هر ساله در پنج نوامبر جشنی با …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *